Edycja IX - Konkurs Światowy 2024

Witamy w konkursie Światowym w ramach IX edycji  konkursu Patria Nostra!  Konkurs Światowy adresowany jest wyłącznie do młodzieży Polonijnej z całego świata. 

Termin nadsyłania prac mija 4 listopada  2024.

Konkurs zakończony będzie Galą Finałową w Warszawie. Na uroczystość zostaną zaproszeni zdobywcy 1,2 i 3 miejsca oraz autorzy dwóch filmów z finałowej dziesiątki - łącznie 5 drużyn. Gala wręczenia nagród to wielowymiarowe wydarzenie edukacyjne oraz artystyczne.

Zachęcamy do pobrania zaproszenia i umieszczenie go na stronie i social mediach szkoły  ZAPROSZENIE

Zapraszamy na nasz profil na  FACEBOOKU

O konkursie

ZADANIE KONKURSOWE I TEMATY PRAC
Polega na wykonaniu 45-60 sekundowej animacji komputerowej lub filmu dotyczącego wydarzeń z historii naszego kraju, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia kalendarza historycznego. Drużyna ma do wyboru 8-10 tematów, które dostępne są po zalogowaniu się do systemu. Co najmniej 30 sekund pracy konkursowej stanowić powinny autorskie nagrania filmowe. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem aby uniknąć odsyłania prac do poprawy i dostosowania do wymogów regulaminu.

 

DLA  KOGO
Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej w wieku 12-19 lat pod opieką osoby dorosłej. Uczestnicy konkursu to 3-osobowe drużyny uczniowskie pod opieką nauczyciela, rodzica, trenera lub wychowawcy.
Drużyna może być zgłoszona przez: szkołę, klub sportowy, organizację społeczną lub inną instytucję. Dopuszczamy możliwość zgłoszenia drużyny rodzinnej.

 

REGULAMIN  KONKURSU  można pobrać   TUTAJ.

 

FORMULARZ  ZGODY
Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie organizatorowi formularza zgody rodziców lub opiekunów osoby niepełnoletniej na udział w konkursie. Formularz powinien zostać podpisany przez uczestnika konkursu oraz jego rodzica lub opiekuna. Podpisane formularze zgody należy zeskanować i przesłać drogą elektroniczną przez KONTO UCZESTNIKA które dostępne jest po zalogowaniu. Opiekun drużyny także zobowiązany jest do wypełnienia formularza.
  Druk formularza zgody można pobrać   TUTAJ.

 

ABY  PRZYSTĄPIĆ  DO  KONKURSU
konieczne jest dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej konkursu.

 

PARAMETRY  TECHNICZNE  PRAC  KONKURSOWYCH:  

  • czas animacji oraz filmu: od  45 sekund  do  60  sekund
  • rozdzielczość: full HD, 4K , 1920x1080
  • formaty pliku: MP4, H264
  • bitrade min 6 max 12 , rozszerzenie dźwięku AAC

 

GRAFIKA  POCZĄTKOWA
Praca konkursowa powinna obowiązkowo zawierać grafikę początkową informującą o temacie filmu i wydarzeniu historycznym. Grafika ta stanowi tytuł filmu.

 

GRAFIKA  KOŃCOWA
Praca konkursowa powinna obowiązkowo zawierać grafikę końcową w której powinna znaleźć się informacja o autorach filmu ( nazwiska i imiona autorów oraz opiekuna ) oraz nazwa szkoły lub innej organizacji / instytucji z której pochodzą autorzy filmu.

 

OCENA  PRAC  KONKURSOWYCH
W terminie ok. 4 tygodnie przed Galą Finałową wszystkie prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu. Po opublikowaniu prac odbędzie się głosowanie na najlepsze prace. W głosowaniu biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu. Zasady głosowania będą podobne do formuły znanej z konkursów Eurowizji, czyli uczestnicy konkursu nie mogą głosować na siebie, natomiast mogą głosować na ich zdaniem najlepsze prace konkursowe innych uczestników.

Głosowanie przebiegać będzie drogą internetową. System głosowania dostępny będzie na KONCIE UCZESTNIKA po zalogowaniu i zostanie uaktywniony po opublikowaniu wszystkich prac konkursowych.

Każda drużyna głosuje jako całość - dlatego też prosimy o wspólne wcześniejsze wewnętrzne uzgodnienie wyniku głosowania drużyny. W przypadku zdobycia takiej samej liczby punktów przez kilka drużyn o przyznaniu miejsc decyduje Zespół Fundacji na podstawie subiektywnej oceny prac.

  • Za zajęcie 1 miejsca: 5 punktów
  • Za zajęcie 2 miejsca: 4 punkty
  • Za zajęcie 3 miejsca: 3 punkty
  • Za zajęcie 4 miejsca: 2 punkty
  • Za zajęcie 5 miejsca: 1 punkt

 

NAGRODY
W konkursach Patria Nostra nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu. Organizatorzy przewidują wiele atrakcyjnych nagród i wyróżnień, które są wymienione w zakładce NAGRODY. Nagrody są pozyskiwane od fundatorów w trakcie trwania konkursu, więc ich ilość będzie systematycznie się powiększać. Zachęcamy uczestników konkursu do częstego sprawdzania aktualnego zestawienia nagród. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, na którą zapraszani są wszyscy uczestnicy konkursu oraz goście.

 

EMISJA PRAC KONKURSOWYCH NA TELEBIMACH
Istotnym elementem konkursów Patria Nostra jest emisja prac konkursowych na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Emisje będą realizowane w miarę możliwości wynikających z uzyskanych na ten cel środków.

 

PUBLIKACJA  PRAC  KONKURSOWYCH
Wszystkie prace konkursowe zamieszczone będą na stronie internetowej konkursu.

Dla uczestników

TEMATY PRZEWODNIE IX EDYCJI KONKURSU

 

Tematy przewodnie są to zagadnienia, które w sposób szczególny wyróżniamy spośród wszystkich proponowanych przez nas tematów prac konkursowych. Dotyczą one ważnych wydarzeń, rocznic a także przemysłu, gospodarki, wynalazków, odnawialnych źródeł energii, zrównoważonego rozwoju czy środowiska. Zachęcamy do zapoznania się z tematami przewodnimi IX edycji konkursu i zrealizowania pracy konkursowej na jednego z wybranych zagadnień. O wyborze tematu przewodniego prosimy poinformować w komunikatorze systemu obsługi konkursu.

Zgodnie z podjętymi przez Izbę uchwałami, 2024 będzie Rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.

W tematach przewodnich IX edycji znajduje się wiele zagadnień dotyczących wyżej wymienionych osób. Tematy przewodnie dotyczą także ważnych wydarzeń, które zapisują się na kartach historii naszego kraju właśnie teraz np: budowa pierwszej elektrowni jądrowej ale także ważnych rocznic jak 20 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej, 550 lecie Województwa Lubelskiego czy 25 rocznica przystąpienia Polski do NATO.

 

TEMATY "NA CZASIE"   -  ZOBACZ

POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ  -  ZOBACZ

POLSKA KINEMATOGRAFIA  -  ZOBACZ

POLSKI PRZEMYSŁ  -  ZOBACZ

POLSCY OLIMPIJCZYCY  -  ZOBACZ

Harmonogram konkursu

KONKURS  ŚWIATOWY
REJESTRACJA  UCZESTNIKÓW   19 listopada
NADSYŁANIE  PRAC 20 listopada
GŁOSOWANIE 21-25   listopada
GALA  FINAŁOWA  w  Warszawie okolice 14 -15 grudnia 2024

MIEJSCE GALI  FINAŁOWEJ

Warszawa lub bliskie  okolice

Rejestracja i logowanie

Nagrody

W konkursie Patria Nostra nagrody otrzymują WSZYSCY uczestnicy, niezależnie od miejsca, które zajmą w konkursie !!!

Nagrody będą wręczane podczas uroczystości Gali Finałowej

oraz wysłane pocztą do pozostałych uczestników konkursu.

 

 

NAGRODA   GŁÓWNA  -  WYCIECZKA  DO  POLSKI

Na uroczystą galę wręczenia nagród w konkursie Światowym zapraszamy do Warszawy 5 drużyn : zdobywców 1,2 oraz 3 miejsca a także autorów dwóch prac z finałowej dziesiątki, wybranych przez Radę Programową Fundacji.  W ramach tej nagrody organizujemy podróż oraz kilkudniowy pobyt zwycięskich drużyn w Warszawie  oraz 1-dniowy wyjazd do Krakowa .   Jest to wspaniała wycieczka edukacyjna, która pozwoli powrócić młodzieży polonijnej do korzeni.

 

   
 
    
 

 

 

SZABLA  DLA  SZKOŁY  ZWYCIĘSKIEJ  DRUŻYNY

 

Laureatom I, II i III miejsca wręczane są pięknie wykonane repliki szabli polskiej oficerskiej wz. 1934.
Szable te są nagrodą dla szkoły laureatów za reprezentację i opiekę podczas tworzenia pracy konkursowej.
Szable zazwyczaj fundowane są przez Marszałków Województw lub instytucje związane z kulturą i edukacją.

 

 

 

NAGRODY  RZECZOWE  DLA  WSZYSTKICH  UCZESTNIKÓW

Każdy z uczestników konkursu otrzymuje pokaźną, dużą i ciężką torbę wypełnioną nagrodami oraz dyplom uczestnictwa w konkursie. W torbach  znajdują się drobne sprzęty elektroniczne, słuchawki, głośniki, pendrive, gadżety reklamowe, bidony, plecaki, smycze, notesy, długopisy i cały ogrom książek, albumów, biuletynów. Ich zawartość uzależniona jest od zajętego miejsca. Poniżej przedstawiamy przykładowe fotografie nagród. Nagrody rzeczowe są różne w każdej edycji.

 

 

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu oraz Laureaci zostaną ogłoszeni podczas uroczystości

Gali Finałowej w Krakowie a także w tym miejscu po gali.



Miejsce Animacja Szkoła Imię i nazwisko
1 NAZWA SZKOŁY
MIASTO
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW
2 NAZWA SZKOŁY
MIASTO
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW
3 NAZWA SZKOŁY
MIASTO
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW

WYNIKI KONKURSU

Miejsce Ilość punktów Nr grupy
1 aa pkt Grupa nr xx
2 bb pkt Grupa nr yy
3 cc pkt Grupa nr zz
... ... ...