Edycja VII - Region wschodni 2022

Konkurs Region Wschód w ramach VII Edycji projektu Patria Nostra adresowany jest do uczniów z województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Łódzkiego, Lubelskiego oraz do młodzieży Polonijnej. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski. Gala finałowa konkursu odbędzie się w Warszawie we wrześniu 2022 roku. Nagrodami głównymi są czeki finansowe. Z każdym rokiem wartość nagród finansowych rośnie. W VI edycji konkursu wynosiła 28 800 zł! Zasadą Fundacji Patria Nostra jest wręczanie nagród rzeczowych wszystkim uczestnikom konkursu, niezależnie od zajętego miejsca.

O konkursie

Konkurs Region Wschód w ramach VII Edycji projektu Patria Nostra adresowany jest do uczniów z województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Łódzkiego, Lubelskiego oraz do młodzieży Polonijnej. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski. Gala finałowa konkursu odbędzie się w Warszawie we wrześniu 2022 roku. Nagrodami głównymi są czeki finansowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują nagrody rzeczowe, niezależnie od zajętego miejsca.

 

 

VII  EDYCJA  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

to 5 niezależnych konkursów odbywających się jednocześnie
 

1

  KONKURS  ŚWIATOWY

adresowany wyłącznie do młodzieży polskiej i polonijnej z całego świata

2

  KONKURS  REGION WSCHÓD  +  ŚWIAT

adresowany do uczniów z  Województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Łódzkiego, Lubelskiego                         oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

3

  KONKURS  REGION ZACHÓD  +  ŚWIAT

adresowany do uczniów z Województwa Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Lubuskiego, Dolnośląskiego  oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

4

  KONKURS  REGION PÓŁNOC  +  ŚWIAT

adresowany do uczniów z Województwa Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego     oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

5 KONKURS  REGION POŁUDNIE  +  ŚWIAT adresowany do uczniów z Województwa Małopolskiego, Opolskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego   oraz do młodzieży polskiej i polonijnej


 

IDEA KONKURSU
Celem konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej, budowa społeczeństwa obywatelskiego. Udział w konkursie polskiej młodzieży z zagranicy sprzyja integracji i tworzeniu poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków.


 

ZADANIE KONKURSOWE
Polega na wykonaniu 45-60 sekundowej animacji komputerowej lub filmu dotyczącego najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia. Co najmniej 30 sekund to autorskie nagrania filmowe drużyny.


 

EMISJA PRAC KONKURSOWYCH NA TELEBIMACH
Prace konkursowe będą emitowane na telebimach reklamowych znajdujących się w miejscach publicznych.


 

PATRONATY HONOROWE
Konkurs Patria Nostra objęty jest patronatem honorowym znanych i szanowanych osób oraz instytucji.


 

NAGRODY
W Konkursach Patria Nostra nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu.


 

WYCIECZKI EDUKACYJNE
Ważnym elementem naszego projektu są wycieczki edukacyjne dla zagranicznych uczestników konkursu. W ramach dotychczasowych edycji konkursów Patria Nostra zorganizowane zostały wycieczki edukacyjne do Polski dla 232 uczniów i nauczycieli z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Europy Zachodniej i USA.  W programie wycieczek jest kilkudniowy pobyt w Polsce oraz udział w Galach Finałowych konkursów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.


 

ORGANIZATOR KONKURSU
Organizatorem jest Fundacja Konkursu Historycznego Patria Nostra.

Rada programowa

NAD  POPRAWNOŚCIĄ  MERYTORYCZNĄ,
 JAKOŚCIĄ  PREZENTOWANYCH  PRAC  KONKURSOWYCH,
PRAWDĄ  I  RZETELNOŚCIĄ  HISTORYCZNĄ,
CZUWAĆ  BĘDZIE  RADA  PROGRAMOWA  KONKURSU
W  NASTĘPUJĄCYM  SKŁADZIE:

Prof.  Jan  Żaryn  -  Przewodniczący  Rady  Programowej

Prof.  Andrzej  Kaźmierczak

Gniewomir  Rokosz - Kuczyński

Mateusz  Wyrwich

Mirosław  Gryko

 

 

 

 

PARTNERZY  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

 

 

 

TOWARZYSTWO  RYCERSKIE  BRACTW  KURKOWYCH
 

Towarzystwo Rycerskie Braci Kurkowych jest zaszczytną instytucją orderową - ogólnopolskim gronem Braci Kurkowych z różnych Bractw Kurkowych z terenu całego kraju oraz innych osób, które doceniając rolę i znaczenie tradycji bractw kurkowych w Polsce, zostały wyróżnione osobistym honorem otrzymania inwestytury rycerskiej z rąk Hierarchy Kościelnego w trakcie stosownej liturgii, której pochodzenie sięga dawnych czasów.

Towarzystwo Rycerskie Braci K
urkowych przez historyczne i duchowe powiązania znajduje się pod łaskawą opieką Hierarchów Kościelnych, którzy odczuwając wartość kultywowania tradycji i pielęgnowania starożytnych obyczajów, otaczają Towarzystwo błogosławieństwem, opieką i wsparciem udzielając Braciom Kurkowym z różnych Bractw Kurkowych w Polsce i Ich Przyjaciołom inwestytur rycerskich.

 

 

 

 

PRZYJACIEL  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA:

 

ZAPRASZAMY  MŁODZIEŻ  POLONIJNĄ  DO  UDZIAŁU
W  ZAPRZYJAŹNIONYM  Z  NAMI  KONKURSIE 
"BYĆ  POLAKIEM"

 

Trwa XIII edycja Konkursu.

 

Powstało w do tej pory niemal 7 tysięcy prac.

 

Gale finałowe Konkursu odbywają się co roku w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

 

 

 

Dla uczestników

DLA  KOGO
Konkurs Region Północ adresowany jest do młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 19 lat z województwa: pomorskiego, kujawsko pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz 10 drużyn polonijnych ze świata.

 

 

 

REGULAMIN  KONKURSU  można pobrać   TUTAJ.

 

 

FORMULARZ  ZGODY
Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie organizatorowi formularza zgody rodziców lub opiekunów osoby niepełnoletniej na udział w konkursie. Formularz powinien zostać podpisany przez uczestnika konkursu oraz jego rodzica lub opiekuna. Podpisane formularze zgody należy zeskanować i przesłać przez stronę internetową Konkursu po zalogowaniu.

Druk formularza można pobrać   TUTAJ.

 

 

UCZESTNIKAMI  KONKURSU
Są 3-osobowe drużyny uczniowskie pod opieką nauczyciela lub rodzica.

 

 

ZADANIE  KONKURSOWE
Polega na wykonaniu 45-60 sekundowej animacji lub filmu dotyczącego najważniejszych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia. Każdy z uczestników konkursu (3-osobowa drużyna) otrzyma do wyboru 8 tematów związanych z konkretnym tygodniem. Praca konkursowa wykonana przez drużynę powinna dotyczyć jednego z tych tematów. Nagrania autorskie to minimum 30 sekund.

 

 

PARAMETRY  TECHNICZNE  PRAC  KONKURSOWYCH:  

 • czas animacji oraz filmu: od  45 sekund  do  60  sekund
 • rozdzielczość: 1280 x 720 pikseli (HD)  lub  1920 x 1080 pikseli (FHD)
 • formaty pliku: avi, wmv, mp4

 

 

GRAFIKA  POCZĄTKOWA  I  KOŃCOWA ORAZ  MINIATURA  FILMU
Praca konkursowa powinna zawierać:

 • grafikę początkową z tytułem pracy oraz datą wydarzenia historycznego
 • grafikę końcową z nazwą szkoły z której pochodzą autorzy pracy  ( mogą być wymienione także nazwiska autorów )
 • miniaturę  filmu, która będzie wizytówką zachęcającą do obejrzenia pracy

 

 

TEMATY  PRAC  KONKURSOWYCH
Określone są przez Radę Programową konkursu. Każdy z uczestników konkursu ( 3-osobowa drużyna ) otrzyma do wyboru 8 tematów związanych z wydarzeniami historycznymi z konkretnego tygodnia. Praca konkursowa wykonana przez drużynę powinna dotyczyć jednego z tych tematów.
UWAGA !!!   TEMATY  DOSTĘPNE  SĄ  PO  ZALOGOWANIU  NA  KONTO  UCZESTNIKA ORAZ DOŁĄCZENIU FORMULARZA ZGODY DLA KAŻDEGO UCZESTNIKA ORAZ OPIEKUNA.

 

 

 

NAGRODY
W konkursach Patria Nostra nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu. Organizatorzy przewidują wiele atrakcyjnych nagród i wyróżnień, które są wymienione w zakładce NAGRODY. Nagrodą główną dla najlepszych drużyn będą edukacyjne wycieczki do Polski. Nagrody są pozyskiwane od fundatorów w trakcie trwania konkursu, więc ich ilość będzie systematycznie się powiększać. Zachęcamy uczestników konkursu do częstego sprawdzania aktualnego zestawienia nagród.

 

 

 

PUBLIKACJA  PRAC  KONKURSOWYCH
Wszystkie prace konkursowe zamieszczone będą na stronie internetowej konkursu.

 

 

OCENA  PRAC  KONKURSOWYCH
Po opublikowaniu prac konkursowych na stronie internetowej będzie miało miejsce głosowanie na najlepsze prace. W głosowaniu biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu. Zasady głosowania będą podobne do formuły znanej z konkursów Eurowizji, czyli uczestnicy konkursu nie mogą głosować na siebie, natomiast mogą głosować na ich zdaniem najlepsze prace konkursowe innych uczestników. Głosowanie będzie odbywać się droga internetową. System głosowania dostępny będzie na stronie internetowej konkursu i zostanie uaktywniony po opublikowaniu wszystkich prac konkursowych. Każda drużyna głosuje jako całość.

 • Za zajęcie 1 miejsca: 5 punktów
 • Za zajęcie 2 miejsca: 4 punkty
 • Za zajęcie 3 miejsca: 3 punkty
 • Za zajęcie 4 miejsca: 2 punkty
 • Za zajęcie 5 miejsca: 1 punkt

 

 

GALA  FINAŁOWA  KONKURSU
Konkurs zakończony będzie uroczystą Galą Finałową w Warszawie, na której zostaną ogłoszone jego wyniki. Na uroczystość zostaną zaproszeni autorzy wszystkich prac konkursowych. Podczas uroczystości zostaną oficjalnie zaprezentowane najlepsze prace konkursowe oraz będą wręczone nagrody. Organizator dołoży starań aby na Galę Finałową do Warszawy przyjechała jak największa liczba uczestników konkursu, co będzie przedmiotem naszych wniosków do wielu instytucji.

 

 

EMISJA  PRAC  NA  TELEBIMACH
Istotnym elementem konkursów Patria Nostra jest emisja prac konkursowych na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Emisje będą realizowane w miarę możliwości wynikających z uzyskanych na ten cel środków.

 

Harmonogram konkursu

KONKURS  REGION  WSCHODNI
REJESTRACJA  UCZESTNIKÓW   do  31 stycznia  2022 r.
NADSYŁANIE  PRAC   do  30  kwietnia  2022 r.
GŁOSOWANIE 1 - 7  czerwca 2022 r.
GALA  FINAŁOWA  w  WARSZAWIE 27  września  2022 r.
   

 

UWAGA !!!

 W  związku z wieloma czynnikami zewnętrznymi terminy mogą ulec nieznacznym przesunięciom. Aktualizacje umieszczane są na stronie konkursu na bieżąco.

Rejestracja i logowanie

Mapa zgłoszonych szkół

Kliknij na znacznik, aby zobaczyć szczegóły dotyczące danej szkoły.

 

KOLOR  CZARNY          --  Konkurs  Światowy
KOLOR  NIEBIESKI       --  Konkurs  Region  Wschód
KOLOR  ZIELONY         --  Konkurs  Region  Południe
KOLOR  BORDOWY     --  Konkurs  Region  Zachód                                                                                                                         KOLOR  ŻÓŁTY             --  Konkurs  Region  Północ

 

.

Prace konkursowe

Tutaj pojawią się wszystkie prace konkursowe wykonane przez uczestników konkursu światowego.

.

 

Nadsyłanie prac do  30 kwietnia 2022 r.

Głosowanie w dniach  01 - 07 czerwca 2021 r.

 

 

.

 

Nagrody

W konkursie Patria Nostra nagrody otrzymują WSZYSCY uczestnicy konkursu, niezależnie od miejsca, które zajmą w konkursie !!!

Nagrody będą wręczane podczas uroczystości Gali Finałowej w Warszawie.

Nagrody dla uczestników konkursu, którzy nie będą obecni na Gali Finałowej zostaną wysłane pocztą.

 

NAGRODY FINANSOWE

W minionej VI edycji konkursu pula nagród finansowych wyniosła 28 800 zł!

1 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 1000 zł !
2 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 500 zł !
3 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 300 zł !
 
Dokładamy wszelkich starań aby wartość nagród finansowych z każdą kolejną edycja była coraz wyższa. Dzięki wieloletnim współpracom z naszymi Sponsorami i Darczyńcami mamy nadzieję, że w VII edycji wartość tychże  nagród przekroczy kolejny próg.
 

 

 

 

NAGRODA  GŁÓWNA  -  WYCIECZKI  DO  POLSKI

Nagrodą dla najlepszych drużyn będzie kilkudniowa wycieczka edukacyjna do Polski.

Organizator dołoży starań aby na finał konkursu mogła przyjechać do Polski jak największa liczba uczestników konkursu,

co będzie przedmiotem naszych wniosków do wielu instytucji.

 

 

AKTUALNIE  PLANOWANA  JEST  REALIZACJA  WYCIECZEK  DLA  5  NAJLEPSZYCH  DRUŻYN

Z  5  OBSZARÓW  ZAZNACZONYCH  NA  MAPIE  PONIŻEJ: