IV EDYCJA 2018 / 2019

IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra adresowana jest polskiej młodzieży z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu 30-sekundowego filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski, które miało miejsce w jednym z 52 tygodni roku.

Prace konkursowe będą emitowane na telebimach reklamowych w największych polskich miastach. Gale finałowe konkursów odbędą się w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

O konkursie

IV EDYCJA KONKURSU PATRIA NOSTRA - to 4 niezależne odbywające się jednocześnie
 


1


KONKURS ŚWIATOWY


adresowany wyłącznie do młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA
 


2


KONKURS MAZOWSZE + ŚWIAT


adresowany do uczniów z Mazowsza oraz
do młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA
 


3


KONKURS MAŁOPOLSKA + ŚWIAT


adresowany do uczniów z Małopolski oraz
do młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA
 


4


KONKURS WIELKOPOLSKA + ŚWIAT


adresowany do uczniów z Wielkopolski oraz
do młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA
 

 

IDEA KONKURSU - celem konkursu jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej, budowa społeczeństwa obywatelskiego. Udział w konkursie polskiej młodzieży z zagranicy sprzyja integracji i tworzeniu poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków.
 

ZADANIE KONKURSOWE - polega na wykonaniu 30-to sekundowej animacji komputerowej lub 45-cio sekundowego filmu dotyczącego najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia.
 

EMISJA PRAC KONKURSOWYCH NA TELEBIMACH - Prace konkursowe będą emitowane w 2019 roku na telebimach reklamowych znajdujących się w miejscach publicznych.
 

PATRONATY HONOROWE - Konkurs Patria Nostra objęty jest patronatem honorowym znanych i szanowanych osób oraz instytucji.
 

WYCIECZKI EDUKACYJNE - ważnym elementem naszego projektu są wycieczki edukacyjne dla uczestników konkursu. W ramach IV edycji konkursów Patria Nostra planowana jest realizacja wycieczek dla ok. 200 uczniów i nauczycieli. W programie wycieczek jest kilkudniowy pobyt w Polsce oraz udział w Galach Finałowych konkursów w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.
 

ORGANIZATOREM KONKURSU jest Fundacja Konkursu historycznego Patria Nostra.

Rada programowa

NAD POPRAWNOŚCIĄ MERYTORYCZNĄ, JAKOŚCIĄ PREZENTOWANYCH PRAC KONKURSOWYCH, PRAWDĄ I RZETELNOŚCIĄ HISTORYCZNĄ, CZUWAĆ BĘDZIE RADA PROGRAMOWA KONKURSU W NASTĘPUJĄCYM SKŁADZIE:

Profesor Jan Żaryn - Przewodniczący Rady Programowej

Profesor Edward Opaliński

Profesor Marek Barański

Dr hab. Tadeusz Rutkowski

Mirosław Gryko

Wojciech Boberski

Michał Komuda

 

Patroni medialni

Dla uczestników

 

Harmonogram konkursu światowego ( zakończony )

KONKURS  ŚWIATOWY  ( zakończony )
START KONKURSU 1 września 2018
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW do 31 października 2018
NADSYŁANIE PRAC do 31 października 2018
GŁOSOWANIE 1-4 listopad 2018
GALA FINAŁOWA 12 listopad 2018
WYCIECZKA DO POLSKI
DLA LAUREATÓW KONKURSU
10-15 listopad 2018

 

 

Harmonogramy konkursów regionalnych

MAZOWSZE MAŁOPOLSKA WIELKOPOLSKA
START KONKURSU   15 września 2018   15 września 2018   15 września 2018
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW   do 1 marca 2019   do 4 kwietnia 2019   do 30 maja 2019
NADSYŁANIE PRAC   do 7 marca 2019   do 4 Kwietnia 2019   do 31 maja 2019
GŁOSOWANIE   9-14 marca 2019   6-10 kwietnia 2019   3-7  czerwca 2019
GALA FINAŁOWA   25 marca 2019   16 kwietnia 2019   18  czerwca 2019
WYCIECZKA DO POLSKI
DLA LAUREATÓW KONKURSU
  23-27 marca 2019   13-17 kwietnia 2019   8-12 czerwca 2019

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu dostępny jest  TUTAJ

Mapa zgłoszonych szkół

Kliknij na znacznik, aby zobaczyć szczegóły dotyczące danej szkoły.




Najlepsze prace konkursowe

więcej

Tematy przewodnie

Tematy przewodnie

 

 

MAZOWSZE

 

ODRODZENIE INSTYTUCJI

Wraz z powstaniem w 1918 roku niepodległego państwa polskiego wiele instytucji które funkcjonują po dzień dzisiejszy zostało stworzonych bądź odbudowanych. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim kliknij TUTAJ.

 

 

ANDERS - SZLAK NADZIEI

Gen. Władysław Anders wyprowadził polskie wojsko na wschodzie z radzieckiej niewoli do zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, która walnie przyczyniła się do sukcesu Aliantów na froncie południowym.Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

 


ARMIA II RP

Wojsko Polskie w okresie II RP cieszyło się powszechnym szacunkiem Polaków. W 1918 r., po 123 latach zaborów powstała armia zdolna do obrony granic państwa i wolności obywateli przed agresją obcych mocarstw Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

 


POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

Powstanie Wielkopolskie, rozpoczęte wystąpieniem Ignacego Jana Paderewskiego w Hotelu Bazar w Poznaniu, to największy sukces militarny polskiego ruchu niepodległościowego. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

MAŁOPOLSKA

 

PRZEMYSŁ II RP

Jednym z najważniejszych elementów odbudowy państwa polskiego był rozwój przemysłu. To właśnie po odzyskaniu niepodległości powstało wiele spośród najważniejszych polskich przedsiębiorstw. Aby dokładnie zapoznać sie z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

 

FLOTYLLA PIŃSKA

Flotylla Pińska to nieznany wątek w historii polskiej marynarki okresu międzywojennego. Utworzona w 1919 r. flotylla rzeczna brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej i broniła wschodnich granic II RP. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

 


BŁĘKITNA ARMIA

Sformowana w 1917 roku we Francji, ponad 50-tysięczna Błękitna Armia gen. Józefa Hallera walczyła na froncie zachodnim I Wojny Światowej, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.


 

WIARA NADZIEJA MIŁOŚĆ POLSKOŚĆ

Wiara, nadzieja, miłość – 3 filary chrześcijaństwa, na których opiera się polska kultura. Wkład chrześcijaństwa i katolicyzmu w rozwój i kształtowanie polskiego dziedzictwa narodowego jest niepodważalny. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim kliknij TUTAJ.

WIELKOPOLSKA

 

POLSKI PIENIĄDZ

Krajowa waluta to nie tylko jeden z najważniejszych atrybutów silnego, niepodległego państwa - to również symbol zjednoczenia ziem polskich po zaborach. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim kliknij TUTAJ.

 


BOHATEROWIE KRESÓW 1920

Koniec roku 1918 to czas nieustannych walk o niepodległość Rzeczypospolitej. W Poznaniu wybucha powstanie wielkopolskie, trwają tarcia na Śląsku. Lwowskie Orlęta toczą walkę z Legionem Ukrainskich Strzelców Siczowych. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

 

ŻURAWIEJKI

Żurawiejki to krótkie, humorystyczne przyśpiewki wywodzące się z tradycji kawalerii rosyjskiej. W Wojsku Polskim żurawiejki stały się nieodłącznym elementem tradycji pułków ułańskich i oficerskiego stylu życia. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

 


WOLNE MIASTO KRAKÓW

Kraków - przez stulecia stolica Polski, kolebka polskiej kultury i sztuki, ostoja polskiej tradycji narodowej w okresie zaborów. Aby dokładnie zapoznać się z tym tematem przewodnim, kliknij TUTAJ.

Emisje prac konkursowych

więcej

Organizator

Konkurs Historyczna Patria Nostra



FUNDACJA KONKURSU HISTORYCZNEGO
PATRIA NOSTRA

ul. Wojska Polskiego 10, 05-220 Zielonka - Polska
tel. 501 100 457