Edycja X - Konkurs Światowy - 2025

Witamy w X Edycji Filmowego Konkursu PATRIA NOSTRA.

Konkurs Światowy adresowany jest wyłącznie do młodzieży Polonijnej z całego świata. Terminy:  nadsyłania prac konkursowych, głosowania oraz Gali Finałowej zamieszczone są w sekcji  "DLA UCZESTNIKÓW".

Konkurs zakończony będzie Galą Finałową w Warszawie.  Na uroczystość zostaną zaproszeni zdobywcy 1, 2 i 3 miejsca oraz autorzy dwóch filmów z finałowej dziesiątki - łącznie 5 drużyn Gala wręczenia nagród to wielowymiarowe wydarzenie edukacyjne oraz artystyczne.

Zachęcamy do pobrania  ZAPROSZENIA  do udziału w konkursie i umieszczenie go na stronie internetowej szkoły oraz w social mediach.

Zapraszamy na nasz profil na  FACEBOOKU

O konkursie

ZADANIE KONKURSOWE I TEMATY PRAC
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu 60 sekundowego filmu lub animacji komputerowej dotyczącej wydarzeń z historii naszego kraju, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia kalendarza historycznego. Drużyna ma do wyboru 8-10 tematów, które dostępne są po zalogowaniu się do systemu. Co najmniej 30 sekund pracy konkursowej stanowić powinny autorskie nagrania filmowe. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem aby uniknąć odsyłania prac do poprawy i dostosowania do wymogów regulaminu.

 

DLA  KOGO
Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej w wieku 12-19 lat pod opieką osoby dorosłej. Uczestnicy konkursu to maksymalnie 3-osobowe drużyny uczniowskie pod opieką nauczyciela, rodzica, trenera lub wychowawcy.
Drużyna może być zgłoszona przez: szkołę, klub sportowy, organizację społeczną lub inną instytucję. Dopuszczamy możliwość zgłoszenia drużyny rodzinnej.

 

REGULAMIN  KONKURSU  można pobrać   TUTAJ.

 

FORMULARZ  ZGODY
Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie organizatorowi formularza zgody rodziców lub opiekunów osoby niepełnoletniej na udział w konkursie. Formularz powinien zostać podpisany przez uczestnika konkursu oraz jego rodzica lub opiekuna. Podpisane formularze zgody należy zeskanować i przesłać drogą elektroniczną przez KONTO UCZESTNIKA które dostępne jest po zalogowaniu. Opiekun drużyny także zobowiązany jest do wypełnienia formularza.
  Druk formularza zgody można pobrać   TUTAJ.

 

ABY  PRZYSTĄPIĆ  DO  KONKURSU
konieczne jest dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej konkursu.

 

PARAMETRY  TECHNICZNE  PRAC  KONKURSOWYCH:  

  • czas animacji lub filmu  ---  60  sekund
  • rozdzielczość  ---  fullHD  ( 1920x1080 )
  • formaty pliku  ---  MP4,  H264
  • bitrade  ---  min. 6   max 12
  • rozszerzenie dźwięku  ---  AAC

 

GRAFIKA  POCZĄTKOWA
Praca konkursowa powinna obowiązkowo zawierać grafikę początkową informującą o temacie filmu i wydarzeniu historycznym. Grafika ta stanowi tytuł filmu.

 

GRAFIKA  KOŃCOWA
Praca konkursowa powinna obowiązkowo zawierać grafikę końcową w której powinna znaleźć się informacja o autorach filmu ( nazwiska i imiona autorów oraz opiekuna ) oraz nazwa szkoły lub innej organizacji / instytucji z której pochodzą autorzy filmu.

 

OCENA  PRAC  KONKURSOWYCH
W terminie ok. 4 tygodnie przed Galą Finałową wszystkie prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu. Po opublikowaniu prac odbędzie się głosowanie na najlepsze prace. W głosowaniu biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu. Zasady głosowania będą podobne do formuły znanej z konkursów Eurowizji, czyli uczestnicy konkursu nie mogą głosować na siebie, natomiast mogą głosować na ich zdaniem najlepsze prace konkursowe innych uczestników.

Głosowanie przebiegać będzie drogą internetową. System głosowania dostępny będzie na KONCIE UCZESTNIKA po zalogowaniu i zostanie uaktywniony po opublikowaniu wszystkich prac konkursowych.

Każda drużyna głosuje jako całość - dlatego też prosimy o wspólne wcześniejsze wewnętrzne uzgodnienie wyniku głosowania drużyny. W przypadku zdobycia takiej samej liczby punktów przez kilka drużyn o przyznaniu miejsc decyduje Zespół Fundacji na podstawie subiektywnej oceny prac.

  • Za zajęcie 1 miejsca: 5 punktów
  • Za zajęcie 2 miejsca: 4 punkty
  • Za zajęcie 3 miejsca: 3 punkty
  • Za zajęcie 4 miejsca: 2 punkty
  • Za zajęcie 5 miejsca: 1 punkt

 

NAGRODY
W konkursach Patria Nostra nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu. Nagrodami głównymi w latach poprzednich były kilkudniowe wycoieczki edukacyjne do Polski dla 5 drużyn ( 20 osób ). Organizatorzy przewidują wiele dodatkowych atrakcyjnych nagród i wyróżnień, które są wymienione w zakładce NAGRODY. Nagrody są pozyskiwane od fundatorów w trakcie trwania konkursu, więc ich ilość będzie systematycznie się powiększać. Zachęcamy uczestników konkursu do częstego sprawdzania aktualnego zestawienia nagród. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Finałowej. Osoby nieobecne na Gali otrzymają nagrody pocztą kurierską.

 

 

PUBLIKACJA  PRAC  KONKURSOWYCH
Wszystkie prace konkursowe zamieszczone będą na stronie internetowej konkursu.

 

 

EMISJA PRAC KONKURSOWYCH NA TELEBIMACH
Istotnym elementem konkursów Patria Nostra jest emisja prac konkursowych na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Emisje będą realizowane w miarę możliwości wynikających z uzyskanych na ten cel środków.

 

 

 

Dla uczestników

 

TEMATY  PRZEWODNIE  X  EDYCJI  KONKURSU

 

Tematy przewodnie są to zagadnienia, które w sposób szczególny wyróżniamy spośród wszystkich proponowanych przez nas tematów prac konkursowych. Dotyczą one ważnych wydarzeń historycznych, rocznic, przemysłu, gospodarki, wynalazków, zrównoważonego rozwoju czy środowiska.

Zachęcamy do zapoznania się z tematami przewodnimi X edycji konkursu i zrealizowania pracy konkursowej na temat jednego z wybranych zagadnień. O wyborze tematu przewodniego prosimy poinformować w komunikatorze systemu obsługi konkursu.

 

 

DROGA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ


Od momentu, w którym Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP, zadeklarował chęć otwarcia naszego państwa na Europę i świat, do chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło niemal 15 lat. W tym czasie kolejne rządy, niezależnie od reprezentowanych poglądów politycznych, konsekwentnie i ciężko pracowały nad zbliżeniem naszego państwa do członkostwa w UE. To ponadpartyjne porozumienie w kwestii kierunku polityki zagranicznej świadczy o tym, jak ważnym celem było dla Polski uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Czas potrzebny do osiągnięcia tego celu pokazuje, że był to proces niezwykle złożony, wymagający licznych dostosowań i pokonania wielu trudności.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

PATRIA NOSTRA - TEMATY "NA CZASIE"


W cyklu PATRIA NOSTRA – NA CZASIE będziemy proponowali tematy prac konkursowych, które aktualnie są „na czasie” co znaczy, że historia dzieje się na naszych oczach. Będą to zagadnienia istotne dla rozwoju naszego kraju, dotyczące wynalazków, przemysłu, odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju.

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

HISTORIA POLSKIEJ KINEMATOGRAFII


Historia filmu nie rozpoczyna się w dniu wynalezienia kinematografu. Faktyczne początki kina sięgają ósmej dekady XIX wieku, kiedy na pierwszej taśmie celuloidowej zarejestrowano obraz. To właśnie ten wynalazek w największym stopniu przyczynił się do rozwoju kinematografii. Początkowo sądzono, że filmy nie mają przed sobą żadnej przyszłości i są jedynie przejawem chwilowej mody. Dość szybko jednak okazało się, że ruchomy obraz ma być jedną z najważniejszych dziedzin sztuki.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

POWSTANIE  WIELKOPOLSKIE


Przybycie do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego stało się początkiem zrywu niepodległościowego Polaków – Powstania Wielkopolskiego. Jednego z nielicznych zwycięskich powstań w naszej historii...

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

ROZWÓJ POLSKIEGO PRZEMYSŁU


Początki działalności przemysłowej na ziemiach polskich miały miejsce w Okręgu Staropolskim znajdującym się w dolinie rzeki Kamiennej, w okolicach Kielc. Już w średniowieczu wydobywano tam rudy metali, z których wytapiano żelazo, miedź, ołów, cynk i srebro. Największy rozkwit tego okręgu przypadł na wiek XIX, a dominującą dziedziną produkcji było hutnictwo żelaza.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

POLSCY OLIMPIJCZYCY


Pierwszą polską złotą medalistką olimpijską jest Halina Konopacka (1900-1989). 31 lipca 1928 roku na Igrzyskach IX Olimpiady w Amsterdamie została mistrzynią olimpijską w rzucie dyskiem. Jej zwycięski rzut na odległość 39,62 m oznaczał nie tylko rekord świata i pierwsze w historii olimpijskie złoto dla Polski, ale także – pierwszy w ogóle lekkoatletyczny triumf kobiety w igrzyskach.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

WIARA  NADZIEJA  MIŁOŚĆ  POLSKOŚĆ


Wiara, nadzieja, miłość – 3 filary chrześcijaństwa, na których opiera się polska kultura. Wkład chrześcijaństwa i katolicyzmu w rozwój i kształtowanie polskiego dziedzictwa narodowego jest niepodważalny. Kościół Katolicki wpierał pielęgnowanie polskości i dążenia do wolności w najtrudniejszych okresach polskiej historii: w czasie zaborów, Wojny Polsko-Bolszewickiej czy też podczas II Wojny Światowej.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

 

MILLENIUM  KORONACJI  KRÓLÓW  POLSKI

 

W 2025 roku przypada wyjątkowa, 1000. rocznica koronacji w Archikatedrze Gnieźnieńskiej dwóch pierwszych królów naszego państwa: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo.

CZYTAJ WIĘCEJ...

 

 

ROK  2025  ZOSTAŁ  USTANOWIONY

ROKIEM: 

 

  • Władysława Stanisława Reymonta
  • Wojciecha Jerzego Hasa
  • Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
  • ks. prof. Józefa Tischnera

 

CZYTAJ WIĘCEJ...

                                   

 

Harmonogram konkursu

 

KONKURS  ŚWIATOWY

REJESTRACJA  UCZESTNIKÓW

do  3  czerwca  2025

NADSYŁANIE  PRAC

do  9  czerwca  2025

GŁOSOWANIE

13 – 23  czerwca  2025

GALA  FINAŁOWA

2  sierpnia  2025

MIEJSCE  GALI  FINAŁOWEJ

Warszawa

Rejestracja i logowanie

Prace konkursowe

Prace  konkursowe  będą zamieszczone  na  stronie  www

w  terminie  9 - 13  czerwca  2025   ( przed  rozpoczęciem głosowania ).

 

 

 

 

Nagrody

 

W konkursie Patria Nostra nagrody otrzymują WSZYSCY UCZESTNICY, niezależnie od miejsca, które zajmą w konkursie !!!

Nagrody będą wręczane podczas Gali Finałowej

oraz wysłane pocztą do pozostałych uczestników konkursu.

 

 

 

NAGRODY   GŁÓWNE   w  poprzednich  edycjach  konkursu

 

W latach 2017 - 2024 nagrodami głównymi dla młodzieży polonijnej były

kilkudniowe  wycieczki  edukacyjne  do  Polski

z bogatym programem zwiedzania Warszawy i Krakowa.

 

Dotychczas zrealizowaliśmy wycieczki do Polski dla ponad 350 uczestników konkursów Patria Nostra - uczniów i nauczycieli z całego świata.

 

W przypadku  VII, VIII oraz IX edycji  Światowego Konkursu Patria Nostra zaprosiliśmy do Polski po 5 drużyn ( 20 osób ):
zdobywców 1, 2 oraz 3 miejsca a także autorów dwóch prac z finałowej dziesiątki, wybranych przez Radę Programową Fundacji

 

W ramach nagrody głównej zapewnialiśmy laureatom:

  • podróż, zakwaterowanie i wyżywienie
  • wycieczkę autokarową do Krakowa
  • udział w Gali Finałowej
  • bogaty program zwiedzania Warszawy i Krakowa


Były to wspaniałe wycieczki edukacyjne, która pozwoliły powrócić młodzieży polonijnej do korzeni oraz nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie !

 
 
    
 

 

 

NAGRODY  GŁÓWNE  W  TEGOROCZNEJ  X  EDYCJI

 

W roku 2025 realizacja nagrody głównej w postaci wycieczki do Polski uzależniona jest
od pozyskania przez Fundację Patria Nostra niezbędnego dofinansowania.

 

Obecnie aplikujemy z wnioskami do szeregu instytucji finansujących oświatę i kulturę dla środowisk polonijnych:
Senat RP, Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbe i innych.

 

W latach poprzednich skutecznie udawało się nam pozyskać niezbędne środki, dzięki czemu zrealizowaliśmy wycieczki do Polski
dla ponad 350 uczniów i nauczycieli z całego świata.

 

Mamy pozytywne nastawienie i jesteśmy optymistami !!!  Wierzymy w sukces naszych wniosków !!!

 

W przypadku nie uzyskania finansowania wycieczek do Polski prześlemy zwycięskim drużynom
oraz pozostałym uczestnikom konkursu atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

 

SZABLA  DLA  SZKOŁY  ZWYCIĘSKIEJ  DRUŻYNY

Laureatom I, II i III miejsca wręczane są pięknie wykonane repliki szabli polskiej oficerskiej wz. 1934.
Szable te są nagrodą dla szkoły laureatów za reprezentację i opiekę podczas tworzenia pracy konkursowej.

 

 

 

 

NAGRODY  RZECZOWE  DLA  WSZYSTKICH  UCZESTNIKÓW

Każdy z uczestników konkursu otrzymuje podczas uroczystej Gali Finałowej pokaźną, dużą i ciężką torbę wypełnioną nagrodami oraz dyplom uczestnictwa w konkursie. W torbach sygnowanych logo Fundacji Patria Nostra znajdują się drobne sprzęty elektroniczne, słuchawki, głośniki, pendrive, gadżety reklamowe, bidony, plecaki, smycze, notesy, długopisy i cały ogrom książek, albumów, biuletynów. Ich zawartość uzależniona jest od zajętego miejsca. Poniżej przedstawiamy przykładowe fotografie nagród. Nagrody rzeczowe są różne w każdej edycji.

 

 

 

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu oraz zostaną ogłoszone podczas uroczystości Gali Finałowej.

Wyniki zostaną także opublikowane na stronie internetowej bezpośrednio po Gali Finałowej.



Miejsce Animacja Szkoła Imię i nazwisko
1 NAZWA SZKOŁY
MIASTO
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW
2 NAZWA SZKOŁY
MIASTO
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW
3 NAZWA SZKOŁY
MIASTO
IMIONA I NAZWISKA AUTORÓW

WYNIKI KONKURSU

Miejsce Ilość punktów Nr grupy
1 aa pkt Grupa nr xx
2 bb pkt Grupa nr yy
3 cc pkt Grupa nr zz
... ... ...

Organizator

 

Konkurs Historyczna Patria Nostra

FUNDACJA  PATRIA  NOSTRA
ul.  Wojska  Polskiego  10
05-220  Zielonka,  Polska


tel.   501  100  457
tel.   531  220  888
tel.   791  200  580


e-mail:      fkpn@interia.pl
e-mail:      fundacja@patrianostra.pl

 

Numer  rachunku:    37 2530 0008 2016 1065 7687 0001
SWIFT:              NESBPLPW




Gala konkursu

Gala  finałowa  X  Edycji  Konkursu  Patria Nostra  odbędzie  się  dnia  2.08.2025  r.  w  Warszawie.
.

PONIŻEJ   ZAMIESZCZONE  BĘDĄ  RELACJE   TELEWIZYJNE   ORAZ   GALERIA   FOTOGRAFII