Edycja VII - Region północny 2022

Konkurs Region Północny w ramach VII Edycji projektu Patria Nostra adresowany jest do uczniów z województwa Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz do młodzieży Polonijnej. Zapraszamy 30 drużyn 4-osobowych z każdego w/w województwa i 10 drużyn 4-osobowych ze świata.

Z radością informujemy, że związku z rozwojem naszego Konkursu i coraz to większym zainteresowaniem ze strony uczestników zdecydowaliśmy się na rozszerzenie VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego na 16 województw. W ramach VII edycji udział będzie mogła wziąć młodzież z całej Polski. Rekrutacje podzieliśmy na cztery regiony Polski : wschód, zachód, północ i południe. Gale Finałowe dla poszczególnych regionów odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz po raz pierwszy w Gdańsku. Konkurs piąty jest wyłącznie dla młodzieży Polonijnej z całego świata. Konkurs międzynarodowy stanowi rozwinięcie idei krajowych konkursów historycznych z udziałem młodych Polaków z zagranicy i skierowany jest do młodzieży ze szkół polskich na całym świecie.

O konkursie

 

Konkurs Region Północny w ramach VII Edycji projektu Patria Nostra adresowany jest do uczniów z województwa Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz do młodzieży Polonijnej. Zapraszamy 30 drużyn 4-osobowych z każdego w/w województwa i 10 drużyn 4-osobowych ze świata. Konkurs już od 6 lat skutecznie wychodzi do szkół z propozycją uatrakcyjnienia edukacji historycznej. Dzięki nowoczesnym technologiom przy tworzeniu filmowych prac konkursowych, kształcenie jest twórcze, rozwijające i inspirujące. Prace uczniów to atrakcyjne połączenie myślenia historycznego z nowoczesną techniką audiowizualną.

Z radością informujemy, że związku z rozwojem naszego Konkursu i coraz to większym zainteresowaniem ze strony uczestników zdecydowaliśmy się na rozszerzenie VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego na 16 województw. W ramach VII edycji udział będzie mogła wziąć młodzież z całej Polski. Rekrutacje podzieliśmy na cztery regiony Polski: wschód, zachód, północ i południe. Gale Finałowe dla poszczególnych regionów odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz po raz pierwszy w Gdańsku. Konkurs piąty jest wyłącznie dla młodzieży Polonijnej z całego świata. Konkurs międzynarodowy stanowi rozwinięcie idei krajowych konkursów historycznych z udziałem młodych Polaków z zagranicy i skierowany jest do młodzieży ze szkół polskich na całym świecie. Zapraszamy do śledzenia Facebooka Konkursu, gdzie pojawia się wiele ciekawy a przede wszystkich bieżących informacji ---  klik---> Facebook

 

 

VII  EDYCJA  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

to 5 niezależnych konkursów odbywających się jednocześnie
 

1

  KONKURS  ŚWIATOWY

adresowany wyłącznie do młodzieży polskiej i polonijnej z całego świata

2

  KONKURS  REGION WSCHÓD  +  ŚWIAT

adresowany do uczniów z  Województwa Mazowieckiego, Podlaskiego, Łódzkiego, Lubelskiego                         oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

3

  KONKURS  REGION ZACHÓD  +  ŚWIAT

adresowany do uczniów z Województwa Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Lubuskiego, Dolnośląskiego  oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

4

  KONKURS  REGION PÓŁNOC  +  ŚWIAT

adresowany do uczniów z Województwa Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego     oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

5 KONKURS  REGION POŁUDNIE  +  ŚWIAT adresowany do uczniów z Województwa Małopolskiego, Opolskiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego   oraz do młodzieży polskiej i polonijnej

Rada programowa

NAD  POPRAWNOŚCIĄ  MERYTORYCZNĄ,
 JAKOŚCIĄ  PREZENTOWANYCH  PRAC  KONKURSOWYCH,
PRAWDĄ  I  RZETELNOŚCIĄ  HISTORYCZNĄ,
CZUWAĆ  BĘDZIE  RADA  PROGRAMOWA  KONKURSU
W  NASTĘPUJĄCYM  SKŁADZIE:

Prof.  Jan  Żaryn  -  Przewodniczący  Rady  Programowej

Prof.  Andrzej  Kaźmierczak

Gniewomir  Rokosz - Kuczyński

Mateusz  Wyrwich

Mirosław  Gryko

 

 

 

 

PARTNERZY  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA

 

TOWARZYSTWO  RYCERSKIE  BRACTW  KURKOWYCH

Towarzystwo Rycerskie Braci Kurkowych jest zaszczytną instytucją orderową - ogólnopolskim gronem Braci Kurkowych z różnych Bractw Kurkowych z terenu całego kraju oraz innych osób, które doceniając rolę i znaczenie tradycji bractw kurkowych w Polsce, zostały wyróżnione osobistym honorem otrzymania inwestytury rycerskiej z rąk Hierarchy Kościelnego w trakcie stosownej liturgii, której pochodzenie sięga dawnych czasów.

Towarzystwo Rycerskie Braci K
urkowych przez historyczne i duchowe powiązania znajduje się pod łaskawą opieką Hierarchów Kościelnych, którzy odczuwając wartość kultywowania tradycji i pielęgnowania starożytnych obyczajów, otaczają Towarzystwo błogosławieństwem, opieką i wsparciem udzielając Braciom Kurkowym z różnych Bractw Kurkowych w Polsce i Ich Przyjaciołom inwestytur rycerskich.
   

PRZYJACIEL  KONKURSU  PATRIA  NOSTRA:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY  MŁODZIEŻ  POLONIJNĄ  DO  UDZIAŁU
W  ZAPRZYJAŹNIONYM  Z  NAMI  KONKURSIE 
"BYĆ  POLAKIEM"

 
W konkursie powstało w do tej pory niemal 7 tysięcy prac.
Gale finałowe Konkursu odbywają się co roku w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

 

Dla uczestników

DLA  KOGO
Konkurs Region Północny adresowany jest do uczniów szkół podstawowych od 12 lat, licealistów i uczniów technikum do 19 lat z województwa: pomorskiego, kujawsko pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz 10 drużyn polonijnych ze świata. Ta grupa uczniów dysponuje odpowiednim poziomem umiejętności i wiedzy, by sprostać realizacji zadania konkursowego i zrozumieć zagadnienia poruszane w konkursie. Nauczyciele prowadzący z przedmiotów historii, wos-u  oraz informatyki wspierają w realizacji zadania konkursowego. Konkurs daje nauczycielom okazję do przeprowadzenia z uczniami działań o charakterze ponadprogramowym, pozwalających na zdobycie cennej wiedzy historycznej dotyczącej często specjalistycznych tematów, a także na rozwój umiejętności animacji, montażu filmowego i obsługi stosownych narzędzi informatycznych.

 

UCZESTNICY  KONKURSU
Uczestnicy konkursu to 3-osobowe drużyny uczniowskie pod opieką nauczyciela lub rodzica. Drużyna może być zgłoszona przez szkołę lub inną instytucję. Może być zgłoszona również jako jednostka rodzinna. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej konkursu oraz przesłanie do organizatora, za pośrednictwem systemu obsługi konkursu, pisemnych zgód na udział w konkursie.

 

REGULAMIN  KONKURSU  można pobrać   TUTAJ.

 

FORMULARZ  ZGODY
Warunkiem udziału w konkursie jest przekazanie organizatorowi formularza zgody rodziców lub opiekunów osoby niepełnoletniej na udział w konkursie. Formularz powinien zostać podpisany przez uczestnika konkursu oraz jego rodzica lub opiekuna. Podpisane formularze zgody należy zeskanować i przesłać przez stronę internetową Konkursu po zalogowaniu. Opiekun drużyny także zobowiązany jest do wypełnienia formularza.

Druk formularza można pobrać   TUTAJ.

 

ZADANIE KONKURSOWE I TEMATY PRAC
Polega na wykonaniu 45-60 sekundowej animacji komputerowej lub filmu dotyczącego wydarzeń z historii naszego kraju, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia kalendarza historycznego. Drużyna ma do wyboru 8 tematów, które dostępne są po zalogowaniu się do systemu i uzupełnieniu formularzy zgód przez całą drużynę.  Co najmniej 30 sekund to autorskie nagrania filmowe. Wizytówką filmu jest miniatura filmu lub animacji stworzona przez drużynę.

 

PARAMETRY  TECHNICZNE  PRAC  KONKURSOWYCH:  

 • czas animacji oraz filmu: od  45 sekund  do  60  sekund
 • rozdzielczość: 1280 x 720 pikseli (HD)  lub  1920 x 1080 pikseli (FHD)
 • formaty pliku: avi, wmv, mp4

 

GRAFIKA  POCZĄTKOWA  I  KOŃCOWA ORAZ  MINIATURA  FILMU
Praca konkursowa powinna zawierać:

 • grafikę początkową z tytułem pracy oraz datą wydarzenia historycznego
 • grafikę końcową z nazwą szkoły z której pochodzą autorzy pracy  ( mogą być wymienione także nazwiska autorów )
 • miniaturę  filmu, która będzie wizytówką zachęcającą do obejrzenia praC

 

OCENA  PRAC  KONKURSOWYCH
Po opublikowaniu prac konkursowych na stronie internetowej będzie miało miejsce głosowanie na najlepsze prace. W głosowaniu biorą udział wszyscy uczestnicy konkursu. Zasady głosowania będą podobne do formuły znanej z konkursów Eurowizji, czyli uczestnicy konkursu nie mogą głosować na siebie, natomiast mogą głosować na ich zdaniem najlepsze prace konkursowe innych uczestników. Głosowanie będzie odbywać się droga internetową. System głosowania dostępny będzie na stronie internetowej konkursu i zostanie uaktywniony po opublikowaniu wszystkich prac konkursowych. Każda drużyna głosuje jako całość.

 • Za zajęcie 1 miejsca: 5 punktów
 • Za zajęcie 2 miejsca: 4 punkty
 • Za zajęcie 3 miejsca: 3 punkty
 • Za zajęcie 4 miejsca: 2 punkty
 • Za zajęcie 5 miejsca: 1 punkt

NAGRODY
W konkursach Patria Nostra nagrody otrzymują wszyscy uczestnicy konkursu. Organizatorzy przewidują wiele atrakcyjnych nagród i wyróżnień, które są wymienione w zakładce NAGRODY. Nagrody są pozyskiwane od fundatorów w trakcie trwania konkursu, więc ich ilość będzie systematycznie się powiększać. Zachęcamy uczestników konkursu do częstego sprawdzania aktualnego zestawienia nagród. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, na którą zapraszani są wszyscy uczestnicy konkursu oraz goście.

 

EMISJA PRAC KONKURSOWYCH NA TELEBIMACH
Istotnym elementem konkursów Patria Nostra jest emisja prac konkursowych na telebimach reklamowych w miejscach publicznych. Emisje będą realizowane w miarę możliwości wynikających z uzyskanych na ten cel środków.

 

PUBLIKACJA  PRAC  KONKURSOWYCH
Wszystkie prace konkursowe zamieszczone będą na stronie internetowej konkursu.

 

PATRONATY HONOROWE
Konkurs Patria Nostra objęty jest patronatami honorowymi  instytucji  wspierających edukację min. Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz poszczególnych Kuratoriów Oświaty. Wsparcia medialnego udzielają nam Patroni ze świata telewizji krajowej oraz telewizji lokalnych a także radio i prasa.Nad poprawnością merytoryczną 

Harmonogram konkursu

KONKURS  REGION PÓŁNOCNY
REJESTRACJA  UCZESTNIKÓW   do  31 stycznia  2022 r.
NADSYŁANIE  PRAC   do  30  kwietnia  2022 r.
GŁOSOWANIE 9 - 15  czerwca 2022 r.
GALA  FINAŁOWA  w  GDAŃSKU 6  września  2022 r.
   

 

UWAGA !!!

 W  związku z wieloma czynnikami zewnętrznymi terminy mogą ulec nieznacznym przesunięciom. Aktualizacje umieszczane są na stronie konkursu na bieżąco.

Rejestracja i logowanie

Mapa zgłoszonych szkół

Kliknij na znacznik, aby zobaczyć szczegóły dotyczące danej szkoły.

 

KOLOR  CZARNY          --  Konkurs  Światowy
KOLOR  NIEBIESKI       --  Konkurs  Region  Wschód
KOLOR  ZIELONY         --  Konkurs  Region  Południe
KOLOR  BORDOWY     --  Konkurs  Region  Zachód                                                                                                                         KOLOR  ŻÓŁTY             --  Konkurs  Region  Północ

 

 

Prace konkursowe

Najważniejsze informacje z regulaminu, dotyczące pracy konkursowej.


 •  Czas trwania filmu: minimum 45 -maksimum 60 sekund.

 • W tym 30 sekund to autorskie nagrania.

 • Rozdzielczość: HD lub Full HD, generujemy plik jak najwyższej jakości.

 • Format AVI lub MP4

 • Grafika początkowa musi zawierać tytuł pracy i datę wydarzenia.

 • Grafika końcowa musi zawierać nazwiska uczniów i opiekuna oraz
  nazwę szkoły.

 • Nie używamy loga konkursu Patria Nostra.

 • Lektor/narrator: głośno, wyraźnie, spokojnie jeśli z muzyką to nie zagłuszającą.

 • Napisy: jeśli napisy to krótkie, hasłowe, czytelne, czcionka z polskimi znakami
  sprawdzamy literówki. Styl, kolor, rodzaj czcionki ujednolicamy.

 • Zwracamy uwagę na przejścia między scenami, wybieramy odpowiedni tryb
  aby nie powodować migawki.
 •  
 • Do konkursu akceptowane będą filmy nie będące prezentacjami gotowych zdjęć i obrazów z internetu z podkładem muzycznym.
 •  
 • Wraz z filmem należy wysłać miniaturę, która będzie wizytówką filmu.

 

Nadsyłanie prac do  30 kwietnia 2022 r.

Głosowanie w dniach  09 - 15 czerwca 2022 r.

 

Nagrody

.

W konkursie Patria Nostra nagrody otrzymują WSZYSCY uczestnicy konkursu, niezależnie od miejsca, które zajmą w konkursie !!!

Nagrody będą wręczane podczas uroczystości Gali Finałowej w Gdańsku.

 

 

NAGRODY FINANSOWE

W minionej VI edycji konkursu pula nagród finansowych wyniosła łącznie  28 800 zł  !

1 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 1000 zł !
2 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 500 zł !
3 miejsce - każdy członek zwycięskiej Drużyny otrzymał 300 zł !
 
 
Dokładamy wszelkich starań aby wartość nagród finansowych z każdą kolejną edycja była coraz wyższa. Dzięki wieloletnim współpracom z naszymi Sponsorami i Darczyńcami mamy nadzieję, że w VII edycji wartość tychże  nagród przekroczy kolejny próg.
 
 

 
 
 
 

NAGRODY RZECZOWE - SZABLA DLA SZKOŁY

 

Laureatom I, II i III miejsca wręczane są pięknie wykonane repliki szabli polskiej z 1934 roku. Szable te są nagrodą dla szkoły laureatów za reprezentację i opiekę podczas tworzenia pracy konkursowej.

Szable zazwyczaj fundowane są przez Marszałków Województw lub instytucje związane z kulturą i edukacją.